Jaká je vaše pravidelná rutina v péči o vlasy? Vystačíte si s obyčejným šamponem, používáte i kondicionér, nebo vynaložíte mnohem více námahy a financí, aby byly vaše vlasy v perfektním stavu?
Pokud nejste spokojeny navzdory všem přípravkům a prostředkům, které investujete do vlasů, a trápí vás vlasové problémy, jděte na to jinak. Zkoušeli jste už vlasový peeling?
Peeling na vlasy
Peeling na vlasy je kosmetický produkt, který účinně odstraňuje odumřelé buňky z povrchové vrstvy pokožky hlavy – jedná se o exfoliaci. Rozlišujeme dva způsoby – buď jsou odumřelé buňky odstraněny obrušováním pokožky drobnými pevnými částečkami, nebo případně působením speciálních látek na kůži. Z toho vyplývá rozdělení peelingů na několik druhů:
- mechanický peeling – drobné abrazivní části mechanicky obrušují odumřelé kožní buňky,
- chemický peeling – kyseliny rozpouštějí odumřelé kožní buňky a šupiny na hlavě,
- enzymatický peeling – podobný princip jako u peelingu kyselinami, ale exfoliační látkou je enzym.
Vliv peelingu na zdraví vlasů
Lepší a rychlejší růst vlasů
V průměru narostou vlasy za jeden měsíc asi o 1,2 centimetru. Peeling čistí a zlepšuje cirkulaci krve – dodává do ní kyslík, což přirozeně podporuje růst vlasů. Ovlivňuje i lesk a zdraví vlasů, protože je vyživuje do hloubky.
Hloubkové čištění pokožky hlavy
Pravidelné používání peelingu na vlasy pomáhá rychleji odstranit odumřelé buňky a zbytky stylingových přípravků, které se nevymyly šamponem. Po jeho aplikaci je pokožka hlavy viditelně zářivější a hebčí.
Masáž hlavy pro uvolnění
Jemné masírování peelingu do vlasů pomáhá uvolnit svalové napětí. Výsledkem vlasového peelingu a masáže jsou nejen silnější a ozdravené vlasy, ale také posílená pokožka hlavy zbavená toxinů a napětí.
Stop mazu a lupům ve vlasech
Precizní hloubkové čištění vlasové pokožky peelingem tlumí tvorbu mazu – vlasy se méně často mastí, jsou bez lupů a působí svěže.
Výhody peelingu pokožky hlavy
- Vlasový peeling stimuluje mikrocirkulaci pokožky,
- posiluje vlasovou pokožku,
- odstraňuje odumřelé kožní buňky,
- reguluje sekreci mazu,
- peeling na pokožku hlavy předchází šíření bakterií,
- zlepšuje průnik účinných látek do pokožky hlavy,
- minimalizuje riziko zanesení vlasových váčků – předchází nadměrnému vypadávání vlasů.
Benefity masáže vlasové pokožky
Jaký je rozdíl mezi peelingem a masáží hlavy? Liší se tím, že masáž manipuluje se svaly na hlavě, uvolňuje napětí, zvyšuje průtok krve a stimuluje mazové žlázy, které vylučují kožní maz (látku, která udržuje pokožku hlavy zdravou a vitální). Také může zklidnit vlasovou pokožku a jemně odstranit suchou, svědivou a odumřelou pokožku.
Ve srovnání s exfoliací vlasové pokožky nemá masáž hlavy žádné nežádoucí ani škodlivé účinky.
V zásadě platí, že pokud je masáž hlavy jemná, je velmi prospěšná pro zdravý růst vlasů a nedá se jí nic pokazit. Pouze příliš drsné masírování může způsobit nežádoucí podráždění a poškození vlasové pokožky.
Má vlasový peeling nevýhody?
Nevýhodou exfoliace – vlasového peelingu je, že může poškodit pokožku hlavy a vlasové folikuly, je-li příliš drsný a abrazivní. Obzvláště chemický peeling může citlivou pokožku extrémně vysušit a vyvolat tvorbu lupů, svědění a zarudnutí pokožky hlavy. Chemickému peelingu by se měly úplně vyhnout osoby s psoriázou, rankami na hlavě i lidé s velmi citlivou pokožkou.
Aby se předešlo nežádoucím reakcím pokožky hlavy, po aplikaci peelingu se doporučuje použít jemné hydratační přípravky pro zklidnění vlasové pokožky – ideální je přírodní šetrný šampon.
Efekt nepoužívání vlasového peelingu
Pokud odumřelé kožní buňky pravidelně neodstraňujete, nelze očekávat žádné zázraky od ostatních přípravků vlasové kosmetiky, kterou doma používáte. Ani vlasová séra, ani speciální masky na stimulaci růstu a regeneraci či proti vypadávání vlasů nezabírají, protože odumřelé kožní buňky vytvářejí na pokožce hlavy jakousi bariéru, přes kterou neproniknou aktivní složky produktů. Také se na povrchu pokožky hromadí škodlivé bakterie, které se živí nejen těmito buňkami.
Negativní dopady, pokud peeling na vlasy chybí
- Ucpané vlasové kořínky – zpomalený růst vlasů,
- vlasy jsou lámavé,
- seboroická dermatitida – chronické onemocnění kůže,
- vypadávání a řídnutí vlasů,
- snížená účinnost vlasových přípravků – masky, tonika nebo séra na vlasy.
Aplikace vlasového peelingu
Vlasoví odborníci radí dopřát pokožce hlavy exfoliaci alespoň jednou týdně, a to především při rychle se mastící pokožce hlavy, enormní tvorbě lupů nebo v případě, že pravidelně používáte gely a laky na vlasy. Jemné a suché vlasy stačí ozdravit peelingem každý druhý týden. Postup použití vlasového peelingu je následující:
- Přípravek si naneste na dlaně a krouživými pohyby ho jemně vetřete na navlhčenou pokožku hlavy a do vlasů.
- Vyhněte se drhnutí nebo poškrábání pokožky.
- Pomáhá několik minut kůži masírovat.
- Nechte peeling působit podle návodu.
- Na závěr přípravek z vlasů důkladně vypláchněte vodou.
- Následně použijte hydratační šampon a vyživující kondicionér.
Šetrný exfoliační peeling vlasové pokožky s jílem
Velice bezpečný a šetrný je jílový peeling. Jíly absorbují kožní maz a nečistoty, díky čemuž jsou vhodné, pokud s vlasovým peelingem teprve začínáte. Jíl je velmi přínosný pro všechny, kterým se vlasy nadměrně mastí – speciální zelený jíl může snižovat tvorbu mazu a je skvělou složkou, která posiluje vlasy od kořínků.
Pokud máte citlivou pokožku hlavy, zvolte vlasový peeling s bílým jílem. Jílový peeling si můžete přidat do šamponu během mytí vlasů, případně si jej naneste samostatně.
Cukrový vlasový peeling
Cukr funguje jako skvělá zvlhčující látka, která hydratuje vlasy a pokožku hlavy, nicméně tento typ peelingu není vhodný pro každého. Máte-li kožní problémy jako lupy, seborea, atopický ekzém a jiné, cukr může tyto zdravotní potíže ještě zhoršit. Vždy je proto nutné po takovém peelingu důkladně umýt pokožku hlavy.
Tip na domácí peeling na pokožku hlavy
Divili byste se, kolik skvělých ingrediencí na domácí vlasový peeling naleznete ve vaší kuchyni. Využít můžete rozmanité suroviny – cukr, olej nebo jablečný ocet. K přípravě skvělého domácího peelingu budete potřebovat:
- čtvrť sklenice kokosového oleje,
- 3/4 sklenice cukru,
- 5 kapek mátového esenciálního oleje,
- 1 lžíce jablečného octa,
- 1 lžíce medu.
Všechny ingredience spolu důkladně promíchejte, dokud nevznikne kompaktní směs. Peeling si vetřete do pokožky hlavy krouživými pohyby, přičemž pokožku jemně promasírujte. Nechte působit alespoň 10 – 15 minut, poté důkladně vypláchněte a pokračujte umytím vlasů šamponem.
Výjimečné produkty vlasové kosmetiky Bloom Robbins
Sázkou na jistotu, jak vlasům dopřát veškerou výživu, kterou potřebují, jsou produkty vlasové kosmetiky Bloom Robbins. Šampon na regeneraci s keratinem působí na vlasy ozdravujícím způsobem a spolu s přírodním kondicionérem a peelingem poskytuje vlasům kompletní vlasovou péči.