Nemůžu usnout! Jak se vyhnout nespavosti?

Nemůžu usnout! Jak se vyhnout nespavosti?

Trápí vás špatný, přerušovaný spánek nebo se probouzíte příliš brzy? Těžko usínáte, budíte se s východem slunce a znovu usnout je pro vás doslova nemožné? Zřejmě je za tím nespavost. Co způsobuje poruchy spánku a proč je to velký problém současnosti? Dá se s tím něco dělat? Jak usnout, když to nejde?

Proč je spánek tak důležitý? 

Spánek je jednou ze základních životních potřeb. Jedná se o periodicky se opakující stav, během kterého nervová soustava přechází do fáze snížené aktivity. Tím se zajišťuje obnova normálního fungování důležitých funkcí v těle.

Lidé se podle potřeby spánku dělí na „dlouhé spáče“, jejichž spánek trvá více než 9 hodin, „krátké spáče“ s potřebou spát sotva 5 hodin a většinovou skupinu, která denně potřebuje spánek v trvání od 6 do 8 hodin. Potřeba spánku během života klesá a mění se i v závislosti na vlivu různých faktorů, jako je psychická a fyzická zátěž, zdravotní stav, sociální status a jiné. 

Nespavost jako problém moderní doby 

Výzkumy hovoří jasnou řečí – nespavostí trpí stále více lidí na celém světě. K nejčastějším důsledkům zhoršeného spánku se řadí oslabená imunita a zdravotní potíže, chybějící energie, zhoršuje se pracovní výkon – výrazně klesá nálada i kvalita života.

Rizikem je, že lidé symptomy tohoto onemocnění často podceňují. Jsou přesvědčeni o tom, že jde o obyčejnou únavu, která časem pomine, a všechno bude zase v pořádku. Nespavost je však závažné onemocnění, jež výrazně narušuje celé naše fungování a nelze jej podceňovat. Bez kvalitního spánku se totiž nedá plnohodnotně žít.

Co je nespavost? 

Insomnie neboli nespavost se řadí k poruchám spánku. Charakterizuje ji nepřiměřeně dlouhé usínání, časté probouzení se během noci nebo časné ranní probouzení. Jedná se o nejběžnější formu spánkového problému, se kterou bojuje přibližně třetina světové dospělé populace. Odhaduje se, že z toho až polovina má i jiné, často duševní zdravotní potíže. 

Druhy nespavosti 

V závislosti na délce přetrvávání problémů se spánkem lze hovořit o přechodné nespavosti, která bývá zapříčiněna krátkodobým stresem a netrvá déle než týden. Dále pak o akutní formě nespavosti, jež trvá týden až měsíc. V tomto případě je vhodné zvážit i návštěvu lékaře. A v neposlední řadě hovoříme o chronické nespavosti. Ta trvá více než měsíc a při neléčení může vést k závažným zdravotním obtížím. Nekvalitní spánek ovlivňuje také koncentraci, paměť
a výkon. Unavený člověk je více podrážděný a nervózní, což může vyústit dokonce v depresi
a celkovou apatii.

Další rozdělení problémů se spánkem 

  • Primární typ nespavosti – pociťujete únavu, která nesouvisí s vedlejšími účinky zdravotního problému.
  • Sekundární nespavost je způsobena jinými zdravotními komplikacemi, případně jde
    o vedlejší účinek pravidelně užívaných léků.

Nespavost se podle příznaků dělí i na:

  • porucha usínání – trvá-li nepřiměřeně dlouho, tedy déle než 30 minut,
  • porucha udržení spánku – projevuje se častým buzením v průběhu noci,
  • předčasné ranní buzení – často souvisí s depresivní poruchou, případně fází bipolární poruchy.

Příčiny a příznaky nespavosti 

Pokud si i vy říkáte: „Jsem unavená, ale nemůžu usnout!“, je čas jednat. Nespavost bývá pro mnohé lidi primárním problémem, mnohem častěji je však spojena s jinými stavy a zdravotními komplikacemi. Co jsou spouštěče nespavosti

  • Stres,
  • životní změny a změna prostředí,
  • špatný životní styl – nedostatek fyzické aktivity, nezdravá strava,
  • nemoc,
  • s přibývajícím věkem dochází ke změně délky a struktury spánku, prodlužuje se i doba usínání (norma je do 30 minut),
  • deprese a úzkostné stavy,
  • kofein a energetické nápoje,
  • alkohol, kouření a drogy,
  • užívání léků – antidepresiva, antihypertenziva – léky na vysoký krevní tlak, léky na léčbu Parkinsonovy choroby, léky na alergii a často i léky na spaní,
  • změna času – z letního na zimní a naopak, případně změna časového pásma
    (tzv. pásmová choroba – jet lag).

Nespavost v těhotenství

O nespavosti – přerušovaném spánku vědí své i budoucí maminky. Tlak dělohy na močový měchýř je nutí chodit častěji na toaletu, což narušuje jejich noční spánek. I zažívací potíže a pálení žáhy umí těhotné ženy velmi potrápit a nedovolí jim spát.

Možnosti, jak řešit problém se spánkem 

V první řadě je nutné uvědomit si své návyky a je-li problém tady, zkusit je změnit. Základní rada většiny odborníků je, abychom chodili spát každý den v přibližně stejnou dobu. Pomůže nepít alkohol a kávu několik hodin před spánkem, pravidelně se hýbat, nejíst pozdě večer a vyhýbat se silnému umělému světlu z obrazovek mobilů a televizorů.

Je pravdou, že spánkové problémy často souvisí s psychickými poruchami (deprese, úzkost, mentální onemocnění), které je ještě zhoršují. Nedostatek spánku, ovšem i přesný opak (když spíme příliš a často) se pojí s mnoha chronickými onemocněními jako cukrovka či srdeční potíže. Nespavost mnohdy signalizuje i neurologické problémy nebo Parkinsonovu chorobu. V případě, že je za nespavostí vážnější problém, je nutné navštívit lékaře a konzultovat s ním zdravotní stav. 

Eliminace stresu jako velké příčiny nespavosti 

Běžnou příčinou nespavosti je stres. Většina z nás se mu neumí vyhnout úplně, ale můžeme se
s ním naučit pracovat a vědomě ho potlačovat. Stres lze snižovat relaxačními technikami, cíleným děláním činností, které nás uklidňují nebo pitím bylinkových čajů s meduňkou, levandulí či třezalkou, které přispívají k duševní pohodě a mají uklidňující účinek. Případně dokáže pomoci také pravidelné užívání výživových doplňků s melatoninem pro lepší spánek.